10 cze Wózek elektryczny czy spalinowy – który wybrać?
Choć wózki widłowe mają za sobą wiele lat ewolucji i doskonaleń, to nadal ich zasada działania się nie zmienia. Operatorzy wykorzystują je do bezpiecznego przenoszenia ciężkich ładunków na stosunkowo niewielkie odległości. Bez nich praca na magazynach, w sortowniach, hurtowniach i fabrykach byłaby zdecydowanie mniej wydajna. Obecnie wynajem wózków widłowych cieszy się olbrzymią popularnością, m.in. ze względu na stałe koszty eksploatacji. Jaki model wybrać – spalinowy czy elektryczny?
Rodzaje wózków widłowych
Oferta wózków widłowych jest niezwykle szeroka, jednak ze względu na zasilanie można je podzielić na dwie grupy. W pierwszej znajdują się modele, które jako paliwo wykorzystują benzynę bezołowiową, olej napędowy lub gaz LPG (taki sam jak w samochodach z instalacją gazową). Wózki tego typu nazywamy spalinowymi. W skład drugiej, równie popularnej grupy wchodzą modele elektryczne, które czerpią energię z akumulatora. Oczywiście po rozładowaniu należy podłączyć je do sieci elektrycznej i poczekać na ponowne naładowanie. Zatem czy w tym czasie wózek jest bezużyteczny? Jeżeli posiadamy drugi naładowany akumulator, wówczas wystarczy go wymienić i można nadal eksploatować wózek.
Jaki wózek widłowy jest najlepszy?
Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju pracy i warunków w jakich sprzęt będzie eksploatowany. Wynajem wózków widłowych to doskonała okazja, aby przetestować konkretne rozwiązania i sprawdzić, które z nich najlepiej się sprawdzają.
- Modele spalinowe, jak sama nazwa wskazuje, spalają paliwo i tym samym emitują do atmosfery szkodliwe substancje. W sytuacji gdy są użytkowane wyłącznie na zewnątrz, spaliny w niczym nie przeszkadzają. Niestety w pomieszczeniach zamkniętych nie powinno się ich wykorzystywać. Do powietrza dostają się trujące substancje, które negatywnie wpływają na zdrowie, a także mogą być potencjalnie szkodliwe dla wybranych produktów.
- Wózek widłowy nie emituje żadnych spalin, dlatego z powodzeniem można go wykorzystywać nawet w magazynach z żywnością. Ponadto jest znacznie cichszy niż modele spalinowe, co znacząco podnosi komfort pracy nie tylko operatora, ale również osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu.
Szczegółowa analiza potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa jest kluczowa przy wyborze wózka widłowego. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie wybrać model, który w 100% spełni nasze oczekiwania i poprawi wydajność firmy.
Wynajem wózków widłowych – dodatkowe informacje
Ze względu na rodzaj, wynajem można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich jest wynajem wózków widłowych z operatorem. Ta opcja jest szczególnie polecana przedsiębiorcom, którzy nagle i niespodziewanie muszą powiększyć swoją flotę. W takich sytuacjach nie mamy wystarczającej ilości wolnego czasu, aby wyszkolić dodatkową osobę na operatora. Przedsiębiorca wynajmuje zarówno wózek, jak i doświadczonego kierowcę.
Z kolei wynajem długoterminowy jest najpopularniejszy wśród przedsiębiorstw, u których występuje sezonowość. Wówczas można dokładnie zaplanować od kiedy do kiedy dodatkowy wózek widłowy będzie niezbędny i wyszkolić nowego operatora. W przypadku najmu długoterminowego stawki są najbardziej atrakcyjne, dlatego wielu właścicieli firm decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Warto dodać, że zarówno transport do i z firmy odbywa się bez udziału wynajmującego. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nie każdy przedsiębiorca dysponuje odpowiednimi pojazdami.