Demontaż maszyn i ich relokacja – na czym polega?

Home » Aktualności » Demontaż maszyn i ich relokacja – na czym polega?
Obrabiarka CNC

Demontaż maszyn i ich relokacja – na czym polega?

Relokację maszyn i urządzeń można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to przenoszenie wewnątrz zakładu lub fabryki, natomiast druga to relokowanie w zupełnie inne miejsce, nierzadko oddalone o kilkaset kilometrów. Cały proces zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego zaplecza. Są to m.in. podnośniki hydrauliczne, wózki widłowe, pojazdy, narzędzia i akcesoria. Z tego powodu demontaż maszyn oraz ich relokacja są zlecane firmom specjalizującym się w takich usługach. Jak w praktyce wygląda cały proces?

Bezpieczny demontaż maszyn, czyli krok pierwszy

Każda relokacja maszyny zaczyna się od szczegółowego zaplanowania wszystkich etapów pracy, a także określenia potencjalnych niebezpieczeństw. Im więcej detali będzie zawierał plan, tym mniejsza szansa na wystąpienie nieprzewidzianej sytuacji. Co dzieje się później?

  • Kolejny etap to demontaż maszyn. Doświadczeni pracownicy dobrze wiedzą, że wszelkie czynności związane z demontowaniem muszą być wykonane z najwyższą ostrożnością. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że poszczególne części maszyn z reguły są bardzo drogie. Drugim powodem jest ograniczona dostępność elementów zamiennych lub ich całkowity brak.
  • Demontaż musi być przeprowadzony w taki sposób, aby montaż maszyny był bezpieczny i stosunkowo szybki. Nie można pozwolić sobie na żadne uszkodzenia, które mogą opóźnić ponowny start sprzętu w nowym miejscu.
  • W trakcie demontażu używa się zarówno narzędzi ręcznych, jak i elektrycznych oraz pneumatycznych. Profesjonalne firmy wykorzystują wyłącznie najwyższej klasy sprzęt, który jest jednocześnie skuteczny i bezpieczny w użytkowaniu. Dzięki niemu, prace przebiegają zdecydowanie efektywniej.

Demontaż maszyn może wiązać się z wieloma potencjalnymi niebezpieczeństwami. Z tego powodu niezwykle ważne jest zachowanie najwyższych standardów pracy i zasad BHP. Odpowiedni strój roboczy i środki ochrony indywidualnej w postaci kasku i okularów to absolutna podstawa. Cały pobliski teren powinien być oznakowany i osoby niepowołane nie mogą się znajdować w jego obrębie.

Jak wygląda relokacja maszyn?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każda maszyna charakteryzuje się inną konstrukcją, wagą i wymiarami.

  • Przy pomocy wózków widłowych, poszczególne elementy zostają załadowane na ciężarówki. Aby uniknąć uszkodzeń w trakcie transportu, podłoga jest specjalnie zabezpieczona. Ponadto sam element jest unieruchomiony, m.in. przez wytrzymałe pasy transportowe.
  • Liczba pojazdów transportujących maszynę jest uzależniona od jej wielkości i przede wszystkim ciężaru. Sam transport jest często realizowany w nocy, ponieważ w późnych godzinach natężenie ruchu jest zdecydowanie mniejsze.
  • Demontaż maszyn wiąże się oczywiście z ich ponownym montażem. Gdy wszystkie elementy zostaną dostarczone na miejsce, zaczyna się rozładunek, przeważnie z udziałem wózków widłowych. Czas potrzebny na ponowną instalacją jest w dużej mierze uzależniony od rodzaju i stopnia skomplikowania konstrukcji.

Gdy maszyna ponownie tworzy jedną całość, wówczas można uzupełnić lub wymienić płyny eksploatacyjne, podłączyć do źródła energii i przeprowadzić rozruch testowy. W trakcie testów sprawdza się kluczowe parametry i poprawność działania. Korzystając z usług profesjonalnejj firmy oferującej demontaż i relokację maszyn mamy pewność, że sprzęt nie zostanie uszkodzony i bezpiecznie dotrze do celu. Ze względu na stopień skomplikowania i potencjalne niebezpieczeństwa, nie zaleca się samodzielnej relokacji dużych i ciężkich maszyn. Zdecydowanie lepiej skorzystać z pomocy ekspertów.